И-8. Ақпарат және біз. Кіріктірілген сабақ (физика, биология, информатика).

ersain000-135x150Туякбаев Ерсайын Қуандықұлы ШҚО, Жарма ауд. Қызылағаш орта мектебі.

Сабақтың мақсаты:
1. БІЛІМДІЛІК: Ақпаратпен және негізгі ақпараттық процестермен, ақпарат түрлерімен, ақпараттың берілу жылдамдығын үйрету.
2. ДАМЫТУШЫЛЫҚ: Ой-өрістерін арттырып, білік – дағдыларын жетілдіру, ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін дамыту.
3. ТӘРБИЕЛІК: Алығырлыққа, сыйластыққа, шапшаңдыққа баулу.
Сабақтың түрі: Кіріктірілген
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ – жауап, тест
Оқушылардың оқу қызметін ұйымдастыру ісінің түрі: Топтық
Көрнекі – құралдар: Компьютер, интерактивті тақта,
Пәнаралық байланыс: Физика, биология, информатика

Сабақ барысы:
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі – 2 мин
ІІ. Ой қозғау – 5 мин
а) Сұрақ – жауап
ә) Сәйкестігін тап

ІІІ. «Миға шабуыл»
а) “Білім бүкіл өміріңе”
Пәнаралық байланыс сипаттамасы
(биология,физика) – 12 мин
ә) “Білгенге маржан, білмегенге арзан”
Практикалық тапсырма – 6 мин
б) Өзіңді – өзің тексер – 3 мин
ә) Релаксация – 4 мин

ІV. Тестілеу – 4 мин
V. Білімді бекіту – 4 мин
VІ. Бағалау – 3 мин
VІІ. Үй тапсырмасы – 2 мин
І Ұйымдастыру кезеңі
ІІ Ой қозғау
Ертегі – сұрақ
Ғажайып ел
Біз сіздермен ерекше бір ғажайып елде боламыз. Ақпараттық әлемнің жергілікті тұрғындары .

Онда сіздер олардың сипатынан танисыздар. Бұл елдің халқы кедей болса да,

тоқ еді. Көпшілігінің қалтасында артық тиындары болмаса да (бұл елдің ақшасы informati деп аталатын) ешкім оған қиналмайтын. Егер артық қаражат пайда болса олардың мінездері өзгеріп, олар ашуланшақ, зиянды болып кететін.

Сондықтан олар зияндысынан құтылуға асығатын, нәтижесінде жаны да көңілді де, мейірімді бола алатын.

Бұл елдің ақсүйектері қара халықтан өзінің сараңдығымен ерекшеленетін.

Өздерінің қалтасындағы қаражаттан берудін орнына, керісінше мүмкіндік болса басқаның қаражатын тартып алуға тырысатын.

Бұл қандай ел? Оның халқы кімдер?

Сұрақ – жауап

1.Латынның “Information” сөзі нені білдіреді?
Латын тілінен аударғанда invormation (түсіндіру, баяндауғ мәлімет) деген мағынаны білдіреді.
2. Оқушы естігенін айтып берді. Қандай ақпараттық процесс орындалды?
Қабылдау, сақтау, жинақтау
3. Табиғат көріністері және кескіндерді қабылдауды, дәм, иіс сезу арқылы алынатын ақпаратты қалай айтады?

Бейнелі ақпарат
4. Ақпаратпен орындалатын әрекеттер қалай аталады?
Ақпараттық процесс
5. Ақпарат мөлшерін қалай бағалауға болады?
Хабардың ақпараттық көлемі хабардағы ақпараттар символына тең
6. Ақпараттың неше түрі болады және оларды ата?
Ақпараттың 5 түрі болады. Мәтіндік, Сандық, Графикалық, Дыбыстық, Бейне ақпарат

Сәйкестігін тап (Жұптық тексеру. Бірін-бірі тексереді)

***

 

Check Also

Электрондық күнделікті пайдалану туралы

Электрондық күнделікті пайдалану туралы тамаша бейнесабақ.  Өскембаева Кенже ханымның тамаша бейнесабақтары.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Лимит времени истёк. Пожалуйста, перезагрузите CAPTCHA.