«Квадрат теңдеулер» тарауын қорытындылау

Шығыс Қазақстан облысы, Үржар ауданы,Мақаншы ауылы, «Сейфуллин атындағы орта мектеп-бақша» КММ. Жоғарғы санатты информатика, математика пәні мұғалімі Бекишева Ғазиза Есенқызы.

Сабақтың тақырыбы:
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың квадрат теңдеу тарауы бойынша алған білімдерін тереңдетіп жинақтау, жүйелеу , квадрат теңдеуді әр түрлі тәсілмен шешу жолдарын білу.
Дамытушылығы: Оқушылардың логикалық ойлау қабілетімен біліктілік дағдыларын қалыптастыру, пәнге деген қызығушылығын дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды саналы сезімге, шапшаң ойлауға, жауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Кіріктірілген бекіту сабағы (математика,информатика)
Сабақтың әдісі: Деңгейлеп саралап оқыту
Көрнекілік:Компьютер, деңгейлік тапсырмалар, интерактив тақта,электронды тест, слайдтар,рефераттар.
Технология түрі: Модульдік оқыту технологиясы
Программалық қамсыздандыру: MS Excel , Turbo Pascal ортасы
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру.Оқушыларды екі топқа бөлеміз, топ басшыларын тағайындап, бағалау парағын тарату.
ІІ. Негізгі бөлім.
1. Үй тапсырмасын тексеру.
1-топ. Квадрат теңдеуінің шығу тарихы.
2-топ. Виет жайында хабарлама жасайды.
2. Теңдеу – ол барлық математика құпиясын ашушы алтын кілт.

1 к в а д р а т
2 д и с к р и м и н а н т
3 в и е т
4 б и к в а д р а т
5 н ө л
6 т о л ы м с ы з
7 к е л т і р і л г е н

 

 

 

 

 

Біздің дәуірге дейін 2000 жыл бұрын қай ежелгі қалада алғаш рет квадрат теңдеуді шешіп үйренген.Біз оны MS Excel ортасында жасалған сөзжұмбақ арқылы шешеміз.

1. ах2 +вх +с = 0 теңдеуінің түрі қалай аталады?
2. в2 – 4ас өрнегінің атауы қалай аталады?
3. Келтірілген квадрат теңдеуді шешуде қолданылатын теорема.
4. Квадрат теңдеуге келтірілген теңдеудің бір түрі?
5. ах2 = 0 теңдеуінің түбірі нешеге тең?
6. В және с коэффициенттерінің мәні 0- ге тең болғанда ,квадрат теңдеу қалай аталады?
7. Бірінші коэффициенті а= 1, болғандағы квадрат теңдеу?

1 к в а д р а т
2 д и с к р и м и н а н т
3 в и е т
4 б и к в а д р а т
5 н ө л
6 т о л ы м с ы з
7 к е л т і р і л г е н

3. Виет теоремасын пайдалана отырып кестені толтыр.

Теңдеу Түбірлер қосындысы Түбірлер көбейтіндісі
Х2-3х=0
Х2-3х+…=0 -2
Х2+х+1=0 -3
Х2+х+…=0 -7

Теңдеу Түбірлер қосындысы Түбірлер көбейтіндісі
Х2-3х=0
Х2-3х+…=0 -2
Х2+х+1=0 -3
Х2+х+…=0 -7

4. Топ мүшелерімен жұмыс. Деңгейлік тапсырма тарату.
І деңгей
1. Теңдеуді шеш
2х2-18=0 х2+2х=0
2. Квадрат теңдеуді шеш
Х2-5х+6=0 2х2+3х+1=0

ІІ деңгей
1. Түбірлері бойынша келтірілген квадрат теңдеу құрыңдар
Х1=3, х2=-5 х1=-4, х2=7
2. Жаңа айнымалы енгізу арқылы теңдеулерді шеш
(Х2-10) 2 – 3( х2 – 10) + 4 = 0 (х2+х)2 – 5(х2 +х) +6 =0

ІІІ деңгей
1. Теңдеулерді шешіңдер
(3х/х+2)+(1/х2-2)=4/х2-4 (х/х+5)+(х+5/х-5)=50/х2-25

5. Топ басшыларының сайысы.
1) 2 және 7 деген түбірлер бойынша квадрат теңдеу құрастыр.
2) Түбірі х= -1 тең , 5х2-16х+с=0 теңдеуіндегі с – нің мәнін тап.
Turbo Pascal бағдарламалау тілінде компьютерде орында.

ІІІ. Қорытынды бөлім.
Компьютерде жасалған тест тапсырмасын орындау.

IV. Оқушы білімін бағалау.

V. Үйге тапсырма.
« Квадрат теңдеулер » тарауын қорытындылау

Check Also

mirashbostan000

Ұлттық бірыңғай тестінде туындыға берілген кейбір есептердің шығарылу жолдары

Бостанова Мираш. Қызылорда қаласы, Қараөзек ауылы№39 «Қызылөзек» орта мектебініңІ санатты математика пәні мұғалімі. Қазіргі заман …

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Лимит времени истёк. Пожалуйста, перезагрузите CAPTCHA.