1«Б» сынып (математика) 10-а өрнегі.

 ШҚО Аягөз қаласы ММ К.Бозтаев атындағы жалпы білім беретін  қазақ орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Слямғазина  Нұргүл Мұратқызы                                                                           

Сабақтың тақырыбы:

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Әріпті өрнектердің мәнін таба білуге, амалдарды орындауға қалыптастыру. Есептің шартына байланысты сұрақтар қоя білуге, шешуін табуға үйрету.

Дамытушылық: Оқушылардың білім деңгейлерін арттыру. Логикалық ойлау, шығармашылық қабілеттерін дамыту. Жылдам есептей білу қабілеттерін арттыру, нығайту.

Тәрбиелік: Оқып, білім алуға талпынуға, ізденімпаздыққа, топпен жұмыс істеуге баулу. Еліміздің көркейіп, дамуына үлесін қосатын, білімді азаматтар болуға тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекі құралдары: Интерактивті тақта, слайттар, бағалау парағы.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, ойын.

Сабақтың түрі: жарыс сабақ.

Пәнаралық байланыс: Ана тілі.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру.

1. Психологиялық икем.

Арайлап әр күні,

Атады таңымыз.

Тілейміз Отанға,

Отбасы, достарға.

Әр күнге сәттілік,

Әр күнге жақсылық.

2.Ойын арқылы топпен өтілетін жарыс сабақтарымыздың мақсаттары түсіндіріледі. Бағалау парағы беріледі.

Сабақ ІV- бөлімнен тұрады.

І-бөлім: «Ойлан тап» (Өткенді пысықтау).

1. Үй тапсырмасын оқытып тексеру. «Ұшақтың жолын анықта».

2. Тест жұмысы. 1-слайттан текшелерде жасырылған сұрақтар көрсетіледі. Дұрыс жауабын тапқанда буындардан «Елдің ертеңі-білімді ұрпақ»сөзі шығады.

1-текше сұрағы: Мәні 3-ке тең өрнек.

Ал) 9-3                      Ба) 3-3                    Ел) 6-3

2- текше сұрағы: Тура емес теңдік

-дің) 4=8                    -тың) 9=9               -лық) 2=2

3- текше сұрағы: 10-3=7 теңдігіндегі азайтқыш.

ыр) 7                          ер) 3                        ар) 10

4- текше сұрағы: Әріпті өрнекті көрсет.

-бе) 4+5                   -па) а<7                     -те) 8+а

5- текше сұрағы: 7+3 өрнегіндегі қосындының мәні.

-ңі) 10                      -ды) 3                        -бы) 7

6- текше сұрағы: Кесіндіні тап:

ті)_________          бі) ._________.          ба) .___________

 

7- текше сұрағы: Айгүлде 5 гүл, ал Арманда 3 гүл, барлығы…

-дым) 3 гүл              -тым) 5 гүл               -лім) 8 гүл

8- текше сұрағы: 0-ге 9-ды қосқанда

-ді) 9                       -ті) 0                          -лы) 10

9- текше сұрағы:   Санды өрнекті көрсет:

ер) 9<6                     ұр) 4+7                      іл) 5=5

10-шаршы сұрағы: тура емес теңсіздік.

-мын) 10>4                 -дақ) 7=3                  –пақ) 5>8

(Әр топтан жауап берген оқушылар бағалау парағына бір ұпай қойып отырады.

Оқушыларға елбасы Н.Ә.Назарбаевтың сөзінің мағынасы түсіндіріліп, оқуға, білім алуға шақырамыз)

ІІ-бөлім. «Бөшкеден шыққан басқатырғылар». (Жаңа сабақ).

Оқулықтың 138-139 беттеріндегі тапсырмалар.

Екінші слайттан көрсетіледі.

1-бөшке тапсырмасы: Кестені толтырамыз.

а

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

10-а

(Оқушылар ауызша орындап толтырады).

2-бөшке тапсырмасы: 138-бет №2

а мен 1 сандарының қосындысын жаз.  а-ның орнына бір таңбалы қандай сандарды қоюға болады? Мәні ең үлкен және мәні ең кіші санды өрнектерді жаз.

(Өрнек құрады, мәні үлкен және ең кіші санды өрнекті жазады).

3-бөшке тапсырмасы: Сергіту сәті.

Ал, балалар, тұрайық,

Қарлығашқа ұқсайық.

Қане қанат қағайық,

Ұшып-ұшып, алайық.

Орнымызға қонайық.

4-бөшке тапсырмасы: Есепті шығар.

Аулада 6 қарағай және 4 қайың өсіп тұр. Аулада неше ағаш өсіп тұр?

Мына амалдарды орындап нені табасың: 6+4, 6-4?

(Оқушылар есепті оқып талдайды, шартын құрып, шешуін табады, есепті шығарады. Сұрақ бойынша оқушылардың жауабы тындалады).

5-бөшке тапсырмасы: Сандардың құрамын көрсет.

(Ауызша орындалады, оқушылар бір-бірден санның құрамын атайды).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ-бөлім: «Кім жылдам?» (Қорытынды).

1.Шығармашылық тапсырма.

Үшіншші слайдтан тапсырма көрсетіледі.

 

5-3

3+3

+

3+2

2+1

6

6-3

6+2

 

 

(Жылдам, тез есептеп өрнектің мәнін тауып, мәреге бірінші жету керек).

 

 

2. Білім шыңына шығу.

6+4

1+а

  10-а

2+а

  9-а

3+а

  8-а

4+а

  7-а

5+а

  6-а

6+а

  5-а

7+а

  4-а

8+а

                            3-а

9+а

                     a=1                                                                         а=1 2-а

 

Қорытынды жасау: (Оқушылардың ойы тындалады).

Санға 1-ді қосқанда келесі сан шығады.                   Саннан 1-ді азайтқанда

алдыңғы сан шығады.

IV-бөлім: «Мен саған, сен маған».

Оқушылар білім, Отан, туған жер туралы мақал-мәтелдер айтады. 1-оқушы басын бастайды, келесі оқушы оны жалғастырып аяқтайды.

Қорытынды:

  1. Бағалау парағы бойынша әр топтың оқушысы өз ұпайын есептеп бағасын қояды.

 

Оқушының аты-жөні І-бөлім «Ойлан тап» ІІ-бөлім «Бөшкеден шыққан бас қатырғылар» ІІІ-бөлім «Кім жылдам?» IV-бөлім «Сен маған, мен саған» Баға
 

 

 

1-2-

3-

4-

5-

6-

7-

8-

9-

10-

1-2-

3-

4-

5-

 

1-2- 1-
  1. Соңынан әр топ өз ұпайларын есептеп шығарады.

(Көп ұпай жинап. Жеңген топқа алғыс жариялап, мақтау қағазы беріледі және І, ІІ, ІІІ-орын алған топ аңықталады).

  1. Үйге: Ережелерді, өткенді қайталау. Сандар құрамын жаттау.

 

 

                                                                           


 

Check Also

mukizhanjvaazipa000

Сабақтың тақырыбы: Дала жануарлары мен өсімдіктері

Мұқыжанова Әзипа Төкішқызы. Қарағанды облысы Шет ауданы Х Сәрінжіпұлы атындағы ЖОББМ базасындағы тірек мектебінің  бастауыш …

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Лимит времени истёк. Пожалуйста, перезагрузите CAPTCHA.